poniedziałek, 22 czerwca 2015

Konfitura truskawkowa (dwie wersje)Tym razem konfitura truskawkowa według przepisu mojej mamy oraz druga wersja trochę zmodyfikowana przeze mnie. Wersja pierwsza ma tą zaletę, ze robi się ją naprawdę szybko, druga natomiast ma bardziej intensywny truskawkowy smak. Obie wersje są rewelacyjne. Dzięki galaretce konfitura ma ciekawą konsystencję, jest słodka i bardzo truskawkowa.Wersja 1

Składniki:
 • 1 kg truskawek
 • ok ¼ szklanki cukru
 • 2 opakowania galaretki truskawkowej


Wykonanie:
 1. Truskawki umyć, usunąć z nich szypułki i przełożyć je do dużego garnka. Zagotować.
 2. Truskawki gotować przez około 5 minut żeby truskawki zmiękły. Następnie jeśli chcemy można je zmiksować blenderem.
 3. Dodać galaretki i dokładnie wymieszać.
 4. Konfiturę przełożyć do czystych i suchych słoików*. Zakrętki również muszą być suche.
 5. Teraz konfiturę można pasteryzować** a następnie wystudzić słoiki i włożyć je do lodówki lub w zimne miejsce do momentu aż konfitura stężeje.

Wersja 2


Składniki:
 • 6 kg truskawek
 • 15 goździków
 • 6 łyżeczek cynamonu
 • 2 szklanki cukru
 • 5 opakowania galaretki truskawkowej


Wykonanie:
 1. Truskawki umyć, usunąć z nich szypułki i przełożyć je do dużego garnka. Dodać goździki i gotować na małym ogniu uważając żeby truskawki nie wykipiały. Gdy ilość truskawek zmaleje dodać cynamon i gotować dalej do momentu aż ok ½  początkowej ilości truskawek się zredukuje.
 2. Wyciągnąć goździki, dodać cukier i gotować jeszcze przez 3 - 4 minuty.
 3. Dodać galaretkę i dokładnie wymieszać.
 4. Konfiturę przełożyć do czystych i suchych słoików*. Zakrętki również muszą być suche.
 5. Teraz konfiturę można pasteryzować** a następnie wystudzić słoiki i włożyć je do lodówki lub w zimne miejsce do momentu aż konfitura stężeje.
*Przygotowanie słoików
Ja susze słoiki w piekarniku. Wkładam mokre słoiki do zimnego piekarnika i nastawiam temperaturę 100oC. Gdy piekarnik nagrzeje się do tej temperatury wygrzewam słoiki przez co najmniej 5 minut a następnie studzę je w uchylonym piekarniku. Zakrętki wycieram ścierką i ręcznikiem papierowym (niestety nie można je wkładać do tak gorącego piekarnika).

**Pasteryzacja:

Słoiki włożyć do dużego garnka wyłożonego ścierką, zalać je wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury słoików a następnie wodę doprowadzić do wrzenia. Słoiki gotować przez 10 minut. Aby sprawdzić czy słoiki dobrze chwyciły można je gdy są jeszcze gorące wyciągnąć z wody i ustawić na ścierce do góry dnem. Jeśli zakrętka lub słoik była uszkodzona albo za dużo konfitury znalazło się w słoiku, konfitura wypłynie spod zakrętki.

1 komentarz:

Print